1
17 lutego 2020
0

Sprawdź jak szybko usunąć adres URL w Google Search Console

Zmiany wdrażane w ostatnim czasie przez Google nie ominęły dobrze znanej platformy Search Console. W efekcie działań giganta pojawiło się kilka rozwiązań wspierających skuteczne monitorowanie własnych stron internetowych. Dziś bliżej przyjrzymy się funkcji umożliwiającej zarządzanie adresami URL w indeksie Google.

Nowe funkcje w Google Search Console

Już jakiś czas temu użytkownicy platformy Google Search Console mogli zauważyć pojawienie się nowej funkcji. Z jej pomocą można sprawdzić prędkość działania strony. Jak bowiem wiadomo, nowe algorytmy Google „wrażliwe” są na takie parametry stron i im sprawniej działa witryna, tym większe szanse na jej ulokowanie na wyższej pozycji w SERP-ach. Można wobec tego śmiało stwierdzić, że zarówno efektywność kampanii AdWords (Google ADS), jak i pozycjonowanie wzmacniać można poprzez odpowiednie funkcjonowanie i budowę całej strony internetowej.

Przejdźmy jednak do najnowszej opcji dodanej w Google Search Console. W zakładce „Indeks” znajdziemy kategorię o nazwie „Usunięcia”. Po jej kliknięciu zobaczymy prosty i przejrzysty panel, który umożliwia bardzo intuicyjną obsługę adresów URL na naszej stronie.

W tym obszarze wyszczególniono trzy kategorie operacji:

  • Tymczasowe usunięcia – zapewnia administratorowi strony możliwość wyrzucenia adresu URL z indeksu na 6 miesięcy;
  • Nieaktualne treści – administrator nie może podejmować żadnych działań, jednak otrzymuje informacje dotyczące zgłoszeń od użytkowników witryny;
  • Filtrowane safesearch – administrator nie może podejmować żadnych działań, a jedynie otrzymuje informację o adresach zgłoszonych przez użytkowników jako treści dla dorosłych.

Jak usunąć adres URL z indeksu Google?

Korzystając z opcji „Tymczasowe usunięcie” na ekranie pojawi się komunikat: „Zablokuj adresy URL w wynikach wyszukiwania Google na około sześć miesięcy i usuń obecny fragment kodu oraz wersję z pamięci podręcznej (zostaną one wygenerowane ponownie po następnym indeksowaniu). Aby usunąć strony na stałe, usuń je z witryny lub zablokuj ich indeksowanie”. W kolejnym kroku należy podać adres URL, który ma być usunięty, a także wybrać opcję, czy ma być usunięty tylko wskazany adres czy „wszystkie URL-e z tym prefiksem”. Należy zwrócić uwagę również na to, że chcąc usunąć inne URL-e prowadzące do tej strony, należy do każdej z nich wysłać odrębne żądanie tymczasowego usunięcia. Przy pomocy „Tymczasowego usunięcia” można również odświeżyć strony, poprzez usunięcie z indeksu Google starych wersji dokumentów.

Korzystanie z Google Search Controle stanowi istotny element pozycjonowania stron. Zachowując większą kontrolę nad działaniem witryny, a także efektywniej zarządzając adresami URL można skutecznie zniwelować koszty związane z SEO i kampaniami Google ADS. To także lepsze funkcjonowanie stron, co przekłada się na komfort użytkowania ich przez odbiorców, a tym samym większa skuteczność działań podejmowanych w zakresie tzw. marketingu internetowego.

Podsumowując, zmiany wprowadzone na platformie Google Search Console nie należą do rewolucyjnych, jednak wykorzystanie nowych opcji skutecznie poprawia efektywność zarządzania stronami internetowymi. Powinni o tym pamiętać wszyscy administratorzy stron internetowych, którzy dążą do uzyskania wysokich pozycji w SERP-ach. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób zarządzać swoją stroną poprzez Google Search Console, to skontaktuj się z naszą agencją interaktywną w Łodzi – 4DL.pl. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

 

Autor tekstu: Jacek Kurowski
IT Team Leader

Rate this post

Podziel się tym wpisem

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane Artykuły

Amazon One jako nowy…

Nadchodzi rewolucja w internecie,…

Sprawdź jak zwiększysz skuteczność…

  • Kategorie