1
11 marca 2020
0

Google Earth Timelapse – sentymentalna podróż w czasie

15 milionów zdjęć tworzących 34 obrazy Ziemi to nic innego jak Google Earth Timelapse. Kilkunastosekundowy film poklatkowy to prawdziwa podróż w czasie. Wszystkie zdjęcia satelitarne zebrane przez Google obejmują bowiem okres od 1984 roku do 2018 roku. Dziś każdy może sprawdzić jak zmieniało się jego miasto lub wybrać się w niecodzienną podróż dookoła świata. Wystarczy komputer lub smartfon.

Zanim przeniesiemy się do 1984 roku, nieco przybliżymy temat projektu Google Earth Timelapse. Platforma stworzona przez giganta pozwala obejrzeć archiwalne zdjęcia satelitarne Ziemi, a forma krótkiego filmu poklatkowego skutecznie ułatwia ich przeglądanie. Dla szczególnie ciekawskich udostępniono opcję zbliżenia w trakcie wyświetlania filmu. Ciekawostką jest to, że Google Earth powstało w 2004 roku, jednak jego mobilna wersja (aplikacja na smartfony) została udostępniona światu dopiero w ubiegłym roku, po 15 latach od uruchomienia serwisu.

Projekt Google jest o tyle wyjątkowy, że w bardzo krótkim czasie możemy zobaczyć ogromnym dynamizm zmian, jakie zaszły na całym świecie przez ponad 30 lat. Rozwijająca się infrastruktura miast, nowe tereny zasiedlane przez ludzi, nowe obszary zielone, a także wiele innych przeobrażeń, które wynikają zarówno z działalności człowieka, jak i działania samej natury. Jak podkreśla Google, z Google Earth korzystają naukowcy i badacze na całym świecie, którzy na podstawie m.in. udostępnionych zdjęć analizują procesy zmian różnych zakątków całego świata.

Alaska, Warszawa, Łódź

Aby wyruszyć w sentymentalną podróż należy wejść na stronę https://earthengine.google.com/timelapse/. Tutaj automatycznie można obejrzeć film znad Alaski. Google zaprasza nas również w wirtualną podróż dookoła świata. Wystarczy wybrać dowolne miejsce udostępnione w bocznym panelu lub wpisać interesującą nas lokalizację w pasku wyszukiwarki. Korzystanie z platformy Google Earth Timelapse jest dziecinnie proste i może stanowić ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem lub uzupełnienie działań w ramach marketingu internetowego. Udostępnienie filmu z dowolnego miasta (a nawet jego dzielnicy) na profilu firmowym np. dewelopera, może być sposobem na zwrócenie uwagi mieszkańców na zmiany, jakie zachodzą każdego dnia. To dość zaskakujące, gdy na kilkusekundowym filmie możemy zobaczyć jak bardzo dynamicznym procesem jest urbanizacja.

Tak na przykład zmieniała się Warszawa Centralna:

https://earthengine.google.com/timelapse/#v=52.22886,21.00322,9.999,latLng&t=1.15&ps=50&bt=19840101&et=20181231&startDwell=0&endDwell=0

a tutaj mamy Łódź:

https://earthengine.google.com/timelapse#v=51.75924,19.45598,10,latLng&t=0.6&ps=50&bt=19840101&et=20181231&startDwell=0&endDwell=0

Więcej filmów z Google Earth można obejrzeć m.in. na YouTube, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się materiałami ze swoich miejscowości lub miast będących popularnymi kierunkami turystycznymi.

Niestety, często słaba jakość zdjęć, a także fakt, że są to zdjęcia satelitarne, skutecznie uniemożliwiają nam zobaczenie szczegółów. Nie sprawdzimy wobec tego, czy kilka lat temu na posesji sąsiada stał samochód. Na własne oczy możemy jednak zobaczyć, jak bardzo rozbudowały się miasta całego świata. Zobaczyć tereny inwestycyjne i osiedla, które jeszcze kilka lat temu były jedynie projektem.

A jeśli zastanawiasz się jak efektywnie wykorzystać mapy Google na swojej stronie firmowej lub w mediach społecznościowych, to nasza agencja interaktywna w Łodzi 4dl.pl chętnie Ci w tym pomoże. Skontaktuj się z nami i znajdź najlepsze rozwiązania marketingowe. Nasi specjaliści przygotują dla Ciebie strategię, dzięki której wzmocnisz swoją pozycję na rynku i przyciągniesz uwagę nowych klientów. Daj się zobaczyć.

Autor tekstu: Krzysztof Krawczuk
Marketing Executive

Rate this post

Podziel się tym wpisem

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane Artykuły

Amazon One jako nowy…

Nadchodzi rewolucja w internecie,…

Sprawdź jak zwiększysz skuteczność…

  • Kategorie


  • Kategorie