1
24 listopada 2020
0

Czy warto dodawać posty 3D na Facebooku?

Facebook stale się rozwija i co jakiś czas wprowadza pewne ulepszenia oraz nowe możliwości. W nie tak dawnym czasie została wprowadzona funkcja publikowania wpisów, które uwzględniają trójwymiarowe elementy. Zadaniem postów 3D na Facebooku ma być przede wszystkim angażowanie użytkowników w większym stopniu niż tradycyjne formaty, na przykład takie jak zwykłe zdjęcia. Jak stworzyć taki post oraz czy warto dodawać go na Facebooku? Spójrz niżej.

Posty 3D na Facebooku – słów kilka

Funkcja publikowania postów 3D na Facebooku została ogłoszona podczas konferencji Oculus Connect. Kilka miesięcy później posty 3D na Facebooku stały się już faktycznym zdarzeniem. Z takiej opcji mogły korzystać nie tylko fanpage firmowe, ale również profile prywatne. Należy tutaj także wspomnieć, że taka rewolucyjna zmiana szybko wzbudziła zainteresowanie wśród osób zajmujących się obsługą Facebooka.

Jak stworzyć posty 3D na Facebooku?

Facebook umożliwia udostępnianie postów 3D w standardzie gITF 2.0, który wpływa na światło, układ oraz realistyczne przedstawianie informacji zawartych we wpisie. Stworzenie postu 3D na Facebooku nie jest tak naprawdę jakimś bardzo skomplikowanym zadaniem. Na samym początku musisz stworzyć projekt. Możesz do tego wykorzystać różne narzędzia 3D, na przykład takie jak Blender, MODO, Vectary, 3D Builder lub Paint 3D. Gdy stworzysz swój projekt w jednym z powyższych programów, to musisz zapisać go jako rozszerzenie .glb (czyli w binarnej wersji formatu gITF 2.0). Pamiętaj jednak przy tym, że plik nie może przekraczać 3 MB (im mniej MB będzie zawierał, tym lepiej) oraz musi spełniać jeszcze kilka innych wytycznych podanych na tej stronie internetowej https://developers.facebook.com/docs/sharing/3d-posts/glb-tutorials. Następnie otwierasz swój profil na Facebooku i tworzysz nowy post. Trójwymiarową wizualizację możesz przeciągnąć i upuścić w oknie edycji posta. Oprócz tego dodajesz wybrane przez siebie tło, a następnie publikujesz wpis w Aktualnościach. To wszystko. Jak widzisz nie ma w tym nic skomplikowanego.

W jaki sposób można oglądać posty 3D na Facebooku?

Aby obejrzeć post 3D na Facebooku, to wystarczy tylko najechać kursorem na zdjęcie lub obiekt mieszczący się we wpisie, nacisnąć go oraz przytrzymać dowolnym przyciskiem myszy i obrócić w wybraną przez siebie stronę. Można również przybliżyć lub oddalić taki obiekt/zdjęcie. W takim przypadku trzeba tylko przytrzymać klawisz Shift na klawiaturze oraz użyć rolki w myszce w celu przybliżenia lub oddalenia tego obiektu/zdjęcia. Funkcja postów 3D na Facebooku działa zarówno w wersji desktopowej, jak i w wersji mobilnej.

Słowem podsumowania – czy warto publikować posty 3D na Facebooku?

Być może zastanawiasz się teraz, czy dodawanie postów 3D na Facebooku jest jeszcze warte zachodu. Odpowiedź brzmi tak. Pomimo tego, że od wprowadzenia tej funkcji minęło trochę czasu, to obecnie może się ona również przyczynić do zwiększenia zaangażowania wielu osób. Co więcej, takie posty są chętniej klikane przez użytkowników oraz wyróżniają się na tle tradycyjnych wpisów.

Autor tekstu: Krzysztof Krawczuk
Marketing Executive

Rate this post

Podziel się tym wpisem

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane Artykuły

Amazon One jako nowy…

Nadchodzi rewolucja w internecie,…

Sprawdź jak zwiększysz skuteczność…

  • Kategorie