1
4 października 2019
0

HTTP/2 przyspiesz w XXI wiek

W maju 2015 roku światu udostępniono nowy protokół HTTP/2. Według opinii licznych specjalistów, była to prawdziwa rewolucja. Co więcej, rewolucja, na którą czekano ponad 15 lat. I chociaż mogłoby się wydawać, że to relatywnie krótki czas, to w kontekście rozwoju IT możemy mówić o epokowym przełomie. I trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie, które można opisywać wieloma słowami lub jednym krótkim „smart”.

Co to jest HTTP/2?

Nazwa protokołu to akronim angielskiego określenia: Hypertext Transfer Protocol, przy czym cyfra odnosi się do tego, że jest to unowocześniona wersja niezwykle już leciwego (a jednak wciąż wykorzystywanego!) protokołu HTTP/1.1. Stworzenie nowego protokołu podyktowane było dynamicznym rozwojem technologii. Współczesne strony internetowe w znacznym stopniu różnią się od tych, które powstawały w latach 90. XX wieku. Dziś dysponujemy również wydajniejszymi urządzeniami i technologiami, które zapewniają nam kontakt online z niemal całym światem. Co za tym idzie, koniecznością stało się przygotowanie lepszego rozwiązania, które zmieni sposób komunikacji pomiędzy przeglądarkami, a serwerami. Dokładniej temat ujmując, rozwiązania, które usprawni ten proces i uczyni go bardziej dynamicznym.

 

HTTP/2 to protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych powiązanych z udostępnionymi stronami internetowymi, a przy tym przekazujących informacje o kliknięciach, odnośnikach czy też danych z formularzy. Nową wersję HTTP stworzono w oparciu o SPDY – wydajny protokół Google, który wykorzystywany jest w przeglądarkach Chrome. Zadaniem SPDY jest szybsze wczytywanie serwisów internetowych. Nad nową wersją HTTP/2 pracował zespół doskonałych specjalistów, zrzeszonych w ramach IETF (Internet Engineering Task Force). W tym wyjątkowym, międzynarodowym stowarzyszeniu działają ludzie odpowiedzialni m.in. za projekty takie jak Firefox, Chrom, Twitter czy Microsoft. Działania IETF skoncentrowane są na tworzeniu wydajnych standardów technicznych i organizacyjnych w sieci.

Co zmienia HTTP/2?

W uproszczeniu, nowy protokół to zdecydowane przyspieszenie, ale również zmiana sposobu komunikacji pomiędzy serwerami a stronami internetowymi. To właśnie zmiana techniki komunikacji pozwoliła skrócić czas wczytywania się stron www. W następstwie tego zachodzą również istotne zmiany w zakresie skutecznego pozycjonowania stron, a tym samym zwiększa się skuteczność działań podejmowanych w ramach marketingu internetowego oraz kampanii adwords (Google Ads).

HTTP/1.1 wykorzystuje technikę sekwencyjną, czyli na jedno zapytanie uzyskuje konkretną odpowiedź. Co więcej, zadanie kolejnego żądania i uzyskanie odpowiedzi wymaga zakończenia wczytywania danych dotyczących zapytania poprzedzającego go.

Nowy HTTP/2 nie tylko pozwala zadawać wiele pytań jednocześnie, ale i udziela rozbudowanych odpowiedzi. Co za tym idzie, serwer wyśle zasoby jeszcze przed tym nim przeglądarka o nie poprosi. W ten sposób serwer od razu może przesłać wszystkie niezbędne pliki stylów czy java script, nawet wówczas, gdy przeglądarka o to nie prosi.

Zmiany w HTTP/2 to przede wszystkim:

  • praca na danych binarnych, zamiast (jak dotychczas) na danych tekstowych, co zmniejsza ryzyko powstawania błędów;
  • obsługa wielu zasobów w jednym połączeniu (multipleks);
  • równoległa transmisja, bez oczekiwania na zakończenie pobierania poprzedniego zasobu;
  • kompresja nagłówków;
  • PUSH, czyli „wypychanie” zasobów, zanim przeglądarka o nie poprosi.

 

Zobrazujmy sobie ten proces na nieco bardziej „przyziemnym” przykładzie.

Idąc do „kawiarni HTTP/1.1” zamówienie kawy musiałoby wyglądać tak:

  • Czy mogę poprosić o kawę?
  • Tak.
  • Jaką kawę mogę zamówić?
  • Parzoną lub rozpuszczalną.
  • Czy mogę zamówić kawę z mlekiem?
  • Tak.
  • Czy mogę poprosić kawę z mlekiem sojowym?
  • Tak.

W „kawiarni HTTP/2” zamówienie wygląda tak:

  • Czy mogę poprosić kawę?
  • Oczywiście. Mamy w ofercie kawę parzoną i rozpuszczalną. Serwujemy kawę czarną i z mlekiem. Zapewniamy naszym klientom zarówno kawę z mlekiem krowim jak i  roślinnym, w tym sojowym i migdałowym.
  • Poproszę kawę z mlekiem sojowym.

 

Oczywiście powyższym przykład jest bardzo uproszczony, ponieważ korzystając z HTTP/2 uzyskujemy dostęp do bogatego katalogu zasobów, które powiązane są w jakikolwiek sposób z przesłanym przez nas żądaniem/pytaniem.

Dlaczego warto?

Nasza agencja interaktywna Łódź 4DL zadbała o to, aby dokładnie przyjrzeć się HTTP/2.  Cały nasz zespół specjalistów zgadza się z tym, że nowe rozwiązanie to szereg korzyści dla właścicieli stron www. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • szybkość – strony ładują się zdecydowanie szybciej, a tym samym są przyjaźniejszy użytkownikom (szczególnie tym, którzy korzystają z urządzeń mobilnych);
  • bezpieczeństwo – strony oparta na protokole HTTP/2 muszą posiadać również certyfikaty SSL (jest to wymóg przeglądarek, a nie samego HTTP/2), a tym samym połączenia z nimi są bezpieczniejsze i chronią dane użytkowników przed atakami cyberprzestępców;
  • wiarygodność – bezpieczna strona wzbudza zaufanie użytkowników;
  • wyższa pozycja w wyszukiwarce Google – o ile sam protokół HTTP/2 nie wywiera bezpośredniego wpływu na pozycję w rankingu stron, tak skrócenie czasu wczytywania strony internetowej przekłada się na dodatkowe punkty istotne dla skuteczności SEO.

 

Wymagania HTTP/2

Protokół HTTP/2 nie jest szczególnie wymagającym rozwiązaniem i aktualnie niemal każdy może z powodzeniem wdrążyć go na swojej stronie. Należy jednak pamiętać o tym, że HTTP/2 współpracować będzie tylko wówczas, gdy spełnione zostaną poniższe warunki:

a) serwer – większość nowoczesnych firm hostingowych zapewnia wsparcie dla protokołu HTTP/2, jednak aby mieć pewność, że wybrany przez nas hosting jest odpowiedni, wystarczy przeprowadzić test. Można to zrobić za pośrednictwem strony:

https://tools.keycdn.com/http2-test

b) certyfikat SSL – sam HTTP/2 nie stawia takiego wymogu, jednak z pełni możliwości unowocześnionej wersji protokołu mogą korzystać tylko te strony, które zaopatrzone są w certyfikat SSL.

c) przeglądarka internetowa – w przypadku HTTP/2 istotne jest również to, z jakich przeglądarek korzystają użytkownicy naszej strony www. Analizując szczegółowe dane dotyczące posiadanej witryny można ustalić m.in. to, z jakich przeglądarek najczęściej korzystają nasi czytelnicy, klienci itd. Obecnie większość najpopularniejszych przeglądarek internetowych wspiera protokół HTTP/2, co można sprawdzić poprzez serwis https://caniuse.com/#search=HTTP%2F2

Jeżeli zastanawiasz się nad wdrążeniem HTTP/2 u siebie, koniecznie skontaktuj się z 4DL. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wyjaśnimy zalety tego rozwiązania.

 

Autor tekstu: Jacek Kurowski
IT Team Leader

5/5 - (1 vote)

Podziel się tym wpisem

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane Artykuły

Amazon One jako nowy…

Nadchodzi rewolucja w internecie,…

Sprawdź jak zwiększysz skuteczność…

  • Kategorie